Literatura

Polecane książki szachowe dla początkujących

Wesołe szachy cz.1 ( K-3571 ) - Caissa.pl - internetowy sklep szachowy

Tym razem nauka w szachy będzie się odbywała w formie zabawy. Maluchy poznają tajemnice królewskiej gry poprzez ciekawe historii o królu Kazimierzu i jego zbrojnej armii, którą „opowie” nowy przyjaciel wężyk Szachuś.
Szachuś przygotował dla dzieci również kolorowanki, tematyczne krzyżówki i wycinanki. Na pewno nikt nie będzie się nudził, a na koniec nauki zdobędzie Certyfikat Ukończenia I części Wesołych Szachów.

Cena ok. 10zł.

 

Wesołe szachy cz.2 ( K-3571/2 ) - Caissa.pl - internetowy sklep szachowy

W poprzedniej szęści dowiedzieliście się, jak wygląda szachownica, kto dowodzi szachową bitwą, jakie figury biorą udział w grze oraz jak się poruszają. Przyszła więc pora, żebym wprowadził was w dalsze sekrety Szachowego Królewstwa. Sss..erdecznie zapraszam” Szachuś
Cena ok. 10zł.

 

C.Spisak "Szachy kurs podstawowy" (K-3447) - Caissa.pl - internetowy sklep szachowy

Książka ta jest poprawioną wersją wcześniejszej pozycji pt.”Zagrajmy w szachy „.To owoc doświadczeń autora w pracy z dziećmi i młodzieżą.Pozycja ta ma na celu pokazanie sposobów i strategii gry w szachy.Adresowana jest przede wszystkim do dzieci i młodzieży,ale może być także ciekawym uzupełnieniem wiedzy dla wszystkich pasjonatów szachów.Obok podstawowych zasad książka bazuje na praktycznej nauce gry.Nowością są ciekawostki i łamigłówki,które niewątpliwie wzbogacają to wydanie.

Cena ok. 25zł.

 

"Grajmy w szachy cz.1" Magdalena Zielińska ( K-3386 ) - Caissa.pl - internetowy sklep szachowy

Książka Magdaleny Zielińskiej to pierwszy w historii podręcznik z ćwiczeniami do nauki gry w szachy dla dzieci w wieku 5-7 lat do wykorzystania w zerówkach i I klasach szkół podstawowych w nauczaniu zintegrowanym, w klubach i w domu, który został wydany przez Polski Związek Szachowy. Podręcznik ma 108 stron, został wydrukowany w formacie A4 i jest podzielony na 7 głównych rozdziałów, a w wycieczce po Szachowej Krainie towarzyszy dzieciom giermek Dobrosułek. To właśnie on zapoznaje dzieci z ruchami figur szachowych, regułami, jakie obowiązują w szachach, uczy matowania oraz wyjaśnia na czym polega atak oraz obrona. Wszystko to jest wspomagane trafnie dobranymi przykładami, przestronnymi diagramami, pięknymi kolorowankami, wierszykami i powiedzonkami oraz krzyżówkami, co tylko pozwala dłużej utrzymać uwagę małych słuchaczy w trakcie zajęć.

Cena ok. 25zł.

 

"Grajmy w szachy cz. 2" Magdalena Zielińska ( K-3386/2 ) - Caissa.pl - internetowy sklep szachowy

Książka Magdaleny Zielińskiej to pierwszy w historii podręcznik z ćwiczeniami do nauki gry w szachy dla dzieci w wieku 5-7 lat do wykorzystania w zerówkach i I klasach szkół podstawowych w nauczaniu zintegrowanym, w klubach i w domu, który został wydany przez Polski Związek Szachowy. W pierwszym roku nauki,w pierwszej części tej książki,poznaliście mieszkańców Szachowej Krainy,czyli figury i pionki oraz jej najważniejsze prawa.Na kartach tej i kolejnych części książki poznacie królewską grę jeszcze lepiej,będziecie ćwiczyć dowodzenie drewnianym wojskiem,dowiecie się jak planować graną przez siebie partię oraz jak te plany wprowadzać w życie.(Wykorzystano tekst wstępny w książce).

Cena ok. 25zł.

 

Książka Magdaleny Zielińskiej to pierwszy w historii podręcznik z ćwiczeniami do nauki gry w szachy dla dzieci w wieku 5-7 lat do wykorzystania w zerówkach i I klasach szkół podstawowych w nauczaniu zintegrowanym, w klubach i w domu, który został wydany przez Polski Związek Szachowy. W trzeciej części opowieści o Szachowej Krainie poznacie jeszcze więcej metod na pokonanie przeciwnika,sposobów na wykorzystanie jego błędów i uniknięcie ich samemu w każdej części szachowej bitwy:debiucie,grze środkowej i końcówce.Dowiecie się także do czego służy zegar szachowy i jak się go obsługuje,a także jak należy zachować się na turnieju szachowym.(Wykorzystano tekst wstępny w książce).

Cena ok. 25zł.

 

Polecane książki szachowe dla zawodników posiadających kategorię szachową (V-III)

 

Dawidziuk S., Martyniuk L. "Atak w debiucie" ( K-3399 ) - Caissa.pl - internetowy sklep szachowy

Spis treści:
– Słabości taktyczne
– Typowe taktyczne działania
– Uderzenie w jednym ruchu
– Warunki wykonania taktycznego uderzenia
– Uderzenie w dwóch ruchach
– Klasyfikacja debiutów
– Uderzenie następujące po błędzie
– Uderzenie w trzech ruchach
– Właściwości niektórych konkretnych ruchów
– Taktyka kocha liczenie
– Uderzenie wieloruchowe
– Rozwiązania

Cena ok. 20zł.

 

Dobryniecki P. " Podwójny szach " ( K-8/a ) - Caissa.pl - internetowy sklep szachowy

Paweł Dobryniecki – Podwójny szach. Książka zawiera ponad 300 zadań i 20 testów na podstawie partii turniejowych. Cena ok.  15zł.

 

Dobryniecki P. " Związanie " ( K-8 ) - Caissa.pl - internetowy sklep szachowy

Paweł Dobryniecki – Związanie. Książka zawiera 300 zadań i 52 testy na podstawie partii turniejowych.

Cena ok.  15zł.

 

Dobryniecki P. " Zwyciężamy króla. Mat w 2 posunięciach. Posunięcie i Mat" ( K-5/1 ) - Caissa.pl - internetowy sklep szachowy

Paweł Dobryniecki – Mat w dwóch posunięciach. Książka zawiera 200 zadań.
Cena ok. 15zł.

 

Dobryniecki P. " Zwyciężamy króla. Mat w 2 posunięciach. Szach i Mat" ( K-5/1 A ) - Caissa.pl - internetowy sklep szachowy

Paweł Dobryniecki – Mat w dwóch posunięciach. Książka zawiera 200 zadań.
Cena ok. 15zł.

Dobryniecki P. "Podwójne uderzenie" ( K-7 ) - Caissa.pl - internetowy sklep szachowy

Paweł Dobryniecki – Podwójne uderzenie. Książka zawiera 200 zadań i 12 testów do samodzielnego rozwiązania. Cena ok. 15zł.

Paweł Dobryniecki „Konkurs kombinacji” komplet I-IV. Komplet składa się z czterech części. Książki zawierają kombinacje od prostych (mat w jednym posunięciu) do trudniejszych związaych np. z końcówkami. Cana za jeden egzeplarz ok. 15zł., kupując kompet może być taniej.

Polecane książki szachowe dla zawodników z minimum II kategorią szachową

 

"Akiba Rubinstein współcześnie" ( K-3492 ) - Caissa.pl - internetowy sklep szachowy

AKIBA RUBINSTEIN w 1912 roku jako trzydziestolatek osiągnął niebywały sukces. W jednym roku wygrał kolejnych pięć wielkich międzynarodowych turniejów: w San Sebastian, Pieszczanach, Wrocławiu, Warszawie i Wilnie. Aby uczcić ten wielki wyczyn, rok 2012 został ogłoszony przez Europejską Federację Szachową Rokiem Akiby Rubinsteina.
Polski Związek Szachowy podjął decyzję o złożeniu hołdu wielkiemu polskiemu szachiście. Tak powstała praca zbiorowa opatrzona wstępem prof. Tadeusza Wolszy z komentarzami do wybranych przez Tomasza Lisowskiego partii Akiby Rubinsteina.
Komentarze te opracowali wybitni współcześni polscy szachiści i trenerzy:
Mateusz Bartel, Ryszard Bernard, Jacek Bielczyk, Krzysztof Bulski, Paweł Czarnota, Grzegorz Gajewski, Kamil Mitoń, Michał Krasenkow, Bartłomiej Macieja, Marek Matlak, Wojciech Moranda, Piotr Murdzia, Kacper Piorun, Iweta Rajlich, Włodzimierz Schmidt, Bartosz Soćko, Monika Soćko, Dariusz Świercz, Katarzyna Toma, Radosław Wojtaszek.(Z opisu PzSzach). Cena ok. 35zł.

 

Aagaard J. "Agresywne szachy. Część 1" ( K-3408/1 ) - Caissa.pl - internetowy sklep szachowy

Prawdziwa przyjemność z czytania. Lubomir Kawalek, arcymistrz-jeżeli lubisz dynamiczne, atakujące szachy i doceniasz, że autor potrafi przedstawić trudny temat w interesujący sposób, to będziesz szczęśliwy z kupienia tej książki. Jeremy Silman, mistrz międzynarodowy Każda strona w książce zawiera interesujący materiał. Wręcz pożera się go wzrokiem. To nie jest tylko moja opinia. Książka zasłużenie uważana jest za kandydata do nagrody Książka roku przyznawanej przez Brytyjską Szachową Federację. Sean Marsh, Chess magazine.Ten wszechstronny podręcznik, jest jednym z nielicznych, które można porównywać z książkami Marka Dworeckiego. Książka zawiera unikalną kolekcję partii i pozycji, pokazujących jak należy atakować. Ray Edwards, Julian Farrand, David Friedgood,to jurorzy Brytyjskiej Szachowej Federacji, którzy wybrali Agresywne szachy „Książką roku”. Znakomity podręcznik ataku, -komentarz www.chesscafe.com,najbardziej ambitna książka poświęcona atakowi na króla – John Donaldson, mistrz międzynarodowy. Cena ok. 42 zł.

 

Aagaard J. "Agresywne szachy. Część 2 " ( K-3408/2 ) - Caissa.pl - internetowy sklep szachowy

Jacob Aagaard (ur. 1973) to duński arcymistrz mieszkający w Szkocji. Uważany za jednego z najlepszych współczesnych pisarzy i trenerów szachowych. Uczeń „guru” szachowych trenerów Marka Dworeckiego. Trenuje z sukcesami zarówno amatorów, jak i arcymistrzów. Jego największym sukcesem było zdobycie w 2007 r. mistrzostwa Wielkiej Brytanii.
„Agresywne szachy 2. Podręcznik walki” – to drugi tom światowego bestsellera poświęconego zagadnieniu ataku w szachach. W tym tomie Aagaard pokazuje typową grę figurową przy ataku, typową grę pionkami (tworzenie słabości, ofiary pionków, szturmy), a także intuicyjny atak – zagadnienie, które przy obecnym, co raz krótszym czasie do namysłu dla szachistów, jest kluczowe dla odniesienia sukcesów w szachach.
„Każda strona w książce zawiera interesujący materiał. Wręcz pożera się go wzrokiem. To nie jest tylko moja opinia. Książka zasłużenie uważana jest za kandydata do nagrody „Książka roku” przyznawanej przez Brytyjską Szachową Federację.”
Sean Marsh, „Chess magazine”
Aagaard ma swoje zdanie. Czasem jego opinie są kontrowersyjne, ale co ważniejsze, znalazł on oryginalne idée, które pozwalają zrozumieć atakującą grę. To jest ten wypadek, w którym komputerowe programy zostały użyte po to, aby wydobyć piękno z gry. Aagaard nie jest jednak niewolnikiem komputera, gdy jest taka potrzeba potrafi mieć inne zdanie niż maszyna. Krótko mówiąc: gratulacje dla Aagaarda i wydawcy.
Arcymistrz Daniel King i Ronan Bennett, przyznając „Agresywnym Szachom 2” tytuł książki roku Guardian Book.
„Agresywne szachy 2” zawierają dużo dobrych ćwiczeń, ale nie tylko. Książka jest również znakomitą rozrywką. Aagaard jest dobry w znajdowaniu nowego materiału, a więc praktycznie nie ma w tej książce przykładów znanych z innych publikacji. Największą wartość książka ma dla tych, którzy chcą zrozumieć sytuację, w których atak jest niepowstrzymany, a także te, w których decyduje dynamika.
Trudno znaleźć coś co można byłoby w tej książce krytykować. No może poziom trudności zadań, z których części nie mogłem rozwiązać.
Najlepsza książka Aagaarda!
Arcymistrz Peter Heine Nielsen, Skakbladet. Cena ok. 55zł.

 

 

Jerzy Konikowski "Atak na króla" ( K-3617 ) - Caissa.pl - internetowy sklep szachowy

Autor książki, Jerzy Konikowski, jest doświadczonym trenerem I klasy i uznanym teoretykiem szachowym. Jego liczne fachowe publikacje – książki i artykuły – ukazały się w Polsce, Niemczech, USA, Hiszpanii, Włoszech, Holandii, Czechach, Luksemburgu i Danii.

Książka omawia tajniki ataku w partii szachowej. Autor przedstawił tematykę na bazie 100 pouczających przykładów z twórczości znanych mistrzów i arcymistrzów.
Rozdział 1: Atak przy królu w centrum
Rozdział 2: Atak przy róznorodnych roszadach
Rozdział 3: Atak przy jednostronnych roszadach
Rozdział 4: Mistrzowskie pojedynki
Rozdział 5: Zagraj jak arcymistrz.

Cena ok. 30zł.

 

J. Konikowski "Sprawdź się w końcówkach taktycznych" (K-3453) - Caissa.pl - internetowy sklep szachowy

Sprawdź się w końcówkach taktycznych” stanowi kontynuację serii książek testowych opracowanych przez znanego trenera i publicystę Jerzego Konikowskiego.Obecnie książki testowe cieszą się w świecie szachowym dużą popularnością.Pozycja powyższa przygotowana została z myślą o zawodnikach klubowych i amatorach. Cena ok. 30zł.

 

A.Michalczyszyn, O.Stecko "Magnus Carlsen Mozart szachów" ( K-3433 ) - Caissa.pl - internetowy sklep szachowy

Najbardziej nie znosi ciekawskich spojrzeń ludzi, którzy go spotykają pierwszy raz i oczekują, że zaraz ich oświeci blask genialnego umysłu. – Halo, ja jestem tak samo normalny jak wy. Po prostu dobrze gram w szachy – odpowiada. Chyba szczerze, o ile może w swoją normalność wierzyć chłopak, który od małego czytał o sobie w „Washington Post” czy „Time”, jako kilkulatek wyliczał z pamięci wszystko co się dało, nawet listę kilkuset gmin Norwegii z ich głównymi miastami, powierzchnią i liczbą mieszkańców. A na pierwsze miejsce światowego rankingu szachowego awansował mając 19 lat. Młodszego lidera nigdy nie było. Tylko Garri Kasparow prowadził w rankingu z wyższym wynikiem, ale Rosjanin zapowiada, że Magnus Carlsen pobije wszelkie rekordy.
Nazywają go Mozartem szachów. Jest najlepszym zawodnikiem z pokolenia, które gry uczyło się właściwie nie dotykając figur, przy komputerze. – Gdy ktoś przychodzi do nas w odwiedziny, obowiązkowo pyta: Macie dom pełen szachownic, prawda? A u nas może jedna gdzieś się ostała, ale głowy nie dam – mówi Carlsen.
Wystarczy mu spojrzenie na szachowy diagram, żeby powiedzieć, z którego podręcznika pochodzi i na której stronie był wydrukowany. Pamięta każdą rozegraną partię, a jego intuicja i brawura tak zachwyciły Kasparowa, że zgodził się z nim pracować. Kilka lat temu w ich pierwszym starciu Carlsen zmusił Garriego do remisu. W tamtym sezonie pokonał też Anatolija Karpowa. Miał wtedy 13 lat i właśnie zostawał arcymistrzem.(fragment art. z rp.pl). Cena ok. 40zł.

 

J. Konikowski "Sprawdź się w końcówkach ciężkofigurowych" (K-3204) - Caissa.pl - internetowy sklep szachowy

Sukces każdej partii szachowej zależy od tego czy grający znajdzie w krytycznym momencie właściwą drogę prowadzącą do celu. Prezentowana książka pozwala sprawdzić swoje umiejętności taktyczne i analityczne w końcówkach ciężko-figurowych. Jest do wyśmienita pozycja dla szachistów, którzy pragną podciągnąć swoje umiejętności w grze końcowej. Cena ok. 30zł.

 

G.Kasparow "Moi wielcy poprzednicy" t.3 (K-3144) - Caissa.pl - internetowy sklep szachowy

Trzeci tom tej antologii został poświęcony Tigranowi Petrosjanowi (1929-1984), oraz Borysowi Spasskiemu (ur. 1937), a także ich najgroźniejszym rywalom – Svetozarowi Gligoriciowi, Lwu Poługajewskiemu, Lajosowi Portischowi i Leonidowi Steinowi. Cena ok. 75zł.

 

" Sprawdź się w końcówkach wieżowych" J.Konikowski ( K-2491 ) - Caissa.pl - internetowy sklep szachowy

Końcówki wieżowe (wieżówki) to takie pozycje, w których na szachownicy – oprócz króli – znajdują się wieże i pionki ( rzadziej bez pionków). Technika rozgrywania tego typu pozycji jest bardzo ważna, gdyż więzówki spotyka się bardzo często we współczesnej praktyce turniejowej.
Książka zawiera 140 pouczających zadań, w których zostały omówione istotne zasady rozgrywania końcówek wieżowych. Cena ok. 25zł.

 

"Rozwój twórczego myślenia" Mark Dworecki , Artur Jussupow (K-2357) - Caissa.pl - internetowy sklep szachowy

 

Rozwój twórczego myślenia jest trzecią książką z cyklu „Szkoła przyszłych mistrzów” i jak każda z tej serii stanowi odrębną całość. Autorzy zajęli się w tej książce grą środkową, która jest najmniej zbadaną i usystematyzowaną, a jednocześnie najciekawszą i najtrudniejszą częścią partii szachowej. Jest to pierwsza książka rozpatrująca między innymi zagadnienia z pogranicza szachów i psychologii. Prezentuje specyfikę podejmowania decyzji i uczy myślenia podczas rozgrywania partii szachowej oraz wyjaśnia sposoby podejmowania decyzji w różnorodnych szachowych sytuacjach. W książce omówiono kluczowe zagadnienia gry środkowej takie jak: liczenie wariantów, szachowa intuicja, racjonalność myślenia w partii szachowej, atak i obrona oraz analiza partii. Każdy z tych tematów został potraktowany z charakterystyczną dla autorów wnikliwością oraz precyzją i uzupełniony o testy umożliwiające lepsze zrozumienie tych zagadnień. Zgodnie z tradycją książkę kończy rozdział „Twórcze osiągnięcia słuchaczy szkoły”, w którym przedstawiono partie wspólnie przeanalizowane przez młodych szachistów i arcymistrza Artura Jussupowa. To książka dla każdego szachisty pragnącego poszerzenia wiedzy szachowej i zrozumienia mechanizmów rządzących rozgrywaniem partii szachowej. Cena ok. 40zł.

 

Jacob Aagaard " Tajemnice gry pozycyjnej "( K-2287 ) - Caissa.pl - internetowy sklep szachowy

Książka pomaga zgłębić znajomość strategii szachowej. Zwraca uwagę na kilka jej ważnych czynników, uświadamiając nam sekrety myślenia arcymistrza w trakcie partii. Po części teoretycznej jest czas na praktykę, gdzie możemy ćwiczyć nasz zmysł strategiczny na przykładzie 78 zadań z praktyki najlepszych arcymistrzów.

Oto spis treści:

 • 1. Tajemnice gry pozycyjnej.
 • 2. Wstęp.
 • 3. Koncepcje przewodnie.
 • 4. Definiowanie słabości.
 • 5. Pola i sposób ich wykorzystania przez figury.
 • 6. Analiza własnych partii.
 • 7. Pozycyjne ofiary.
 • 8. Pozycyjne zadania.
 • 9. Rozwiązanie zadań.
 • 10. Indeks nazwisk.
 • Cena ok. 30zł.

" TAJEMNICE TAKTYKI SZACHOWEJ" Martin Weteschnik (K-820) - Caissa.pl - internetowy sklep szachowy

Bardzo dobry podręcznik szachowej taktyki.

 
Oto jego zalety:
-przyjemność z czytania przez dobry wybór przykładów z wieloma diagramami uzupełniającymi
-dla zwolenników sukcesywnego treningu został przygotowany nowy program szkolenia
-definicje , systematyka, bardzo pouczające i interesujące przykłady
-w końcu macie Państwo okazję zrozumieć taktykę od podstaw
-ćwiczenia do każdego rozdziału ułożone tematycznie
Książka niezbędna dla każdego szachisty pragnącego zrozumieć zasady taktyki w szachach.

Cena ok. 35zł.

 

"Międzynarodowy turniej arcymistrzów" Dawid Bronstein (K-2353) - Caissa.pl - internetowy sklep szachowy

Ta klasyczna pozycja literatury szachowej, opublikowana w wielu edycjach i licznych językach, do dziś pozostaje nieprześcignioną księgą turniejową, kunsztownie opracowaną literacko, a przy tym znakomitym i oryginalnym podręcznikiem strategii i taktyki. Adresowana jest zarówno do koneserów, jak graczy amatorów. Najciekawsze partie tego historycznego turnieju uzupełnione zostały komentarzami jego uczestników. Cena ok. 100zł.

 

G. Kasparow "Moi wielcy poprzednicy" t.1 (K-539) - Caissa.pl - internetowy sklep szachowy

Książka „Moi wielcy poprzednicy” jest bezprecedensową publikacją w dziejach literatury, bardzo wysoko ocenioną przez znawców i opublikowaną w kilku krajach. Garri Kasparow obszernie przedstawia w niej losy i najpiękniejsze partie mistrzów świata – a także ich głównych rywali do tego tytułu – prezentując analizę ich stylu oraz idee, którymi wzbogacili sztukę szachową. Bohaterami pierwszego tomu są dawni „niekoronowani królowie” szachów oraz czwórka pierwszych oficjalnych mistrzów świata: Wilhelm Steinitz, Emanuel Lasker, Jose Raul Capablanca i Aleksander Alechin. Autor, Garri Kasparow, jest trzynastym mistrzem świata i jednym z najwybitniejszych szachistów w historii. Niniejsza książka to pierwsza z jego publikacji, wydawana w języku polskim. Cena ok. 50zł.

 

G.Kasparow "Moi wielcy poprzednicy" t.2 (K-539/a) - Caissa.pl - internetowy sklep szachowy

Drugi tom tej antologii został poświęcony Maxowi Euwemu (1901-1981), Michaiłowi Botwinnikowi (1911-1995), Wasilijowi Smysłowowi (ur.1921) oraz Michałowi Talowi (1936-1992). Cena ok. 50zł.

 

Konikowski J. "Sprawdź się w końcówkach pionkowych" (K-15) - Caissa.pl - internetowy sklep szachowy

Cena ok. 25zł.

 

M. Dworecki "Gra końcowa" (K-466) - Caissa.pl - internetowy sklep szachowy

Cena ok. 50zł.

 

Gdzie książki szachowe można kupić? Pojedyncze egzemplarze dostępne są w księgarniach. Najprostszą formą zakupu jest kupowanie przez internet. Polecam sklep szachowy: http://www.lukachess.com/ksiazki.html