Monika Soćko i Radosław Wojtaszek wygrali mistrzostwa Polski!

Monika Soćko wywalczyła pierwsze miejsce w turnieju Budimex Mistrzostwa Polski Kobiet i tym samym obroniła tytuł mistrzyni Polski. W turnieju LOTTO Mistrzostwa Polski zwyciężył Radosław Wojtaszek. Najlepsi zawodnicy mistrzostw będą reprezentować Polskę na Olimpiadzie Szachowej, która odbędzie się w sierpniu tego roku w Norwegii.

Dziś odbyło się uroczyste wręczenie medali i pucharów w mistrzostwach Polski. Łączna pula nagród w turniejach Budimex Mistrzostwa Polski Kobiet oraz LOTTO Mistrzostwa Polski wyniosła 110 tys. zł.

Pod względem sportowym mistrzostwa okazały się bardzo ciekawą imprezą. Każdy dzień przynosił zaskakujące rozstrzygnięcia oraz interesujące posunięcia na szachownicach. Wygrali liderzy, ale w trakcie turnieju zawodnicy z niższymi rankingami również pokazali wysoką klasę gry – ocenił Tomasz Delega, prezes Polskiego Związku Szachowego. – Dziękujemy wszystkim partnerom, z którymi współpracowaliśmy przy organizacji zawodów. Cieszymy się, że najlepsi polscy szachiści grają o tytuł mistrza i mistrzyni Polski w prestiżowym miejscu i walczą o wysokie nagrody – dodał.  

W turnieju Budimex Mistrzostwa Polski Kobiet w Szachach wygrała Monika Soćko (jest to jej szósty złoty medal mistrzostw Polski!), która w dziewięciu rundach zdobyła 7 punktów, nie przegrywając ani jednej partii. Drugie miejsce i srebrny medal wywalczyła Jolanta Zawadzka, a trzecie – Klaudia Kulon. Obie uzyskały po 6,5 pkt. Nagrodą główną za pierwsze miejsce był czek na kwotę 15 tys. zł, za drugie miejsce – 11 tys. zł, a za trzecie – 8 tys. zł. Puchary i medale wręczyli Tomasz Delega, prezes Polskiego Związku Szachowego; Janusz Samel, dyrektor biura sportu i rekreacji m. st. Warszawy; Grzegorz Matusiak, członek parlamentarnego zespołu szachowego oraz Krzysztof Kozioł, dyrektor Biura Komunikacji Zewnętrznej Budimex. Wszystkie zawodniczki otrzymały też upominki od dr Ireny Eris, współwłaścicielki przedsiębiorstwa Laboratorium Kosmetyczne dr Irena Eris.

Bardzo dziękuję za wspaniałą walkę, sportowe emocje i trzymanie nas w napięciu do ostatniej rundy z ostatecznym wynikiem i rozstrzygnięciem, kto sięgnie po najwyższy laur – powiedział Krzysztof Kozioł, dyrektor Biura Komunikacji Zewnętrznej Budimex.

W turnieju LOTTO Mistrzostwa Polski w Szachach na czele tabeli znalazło się dwóch zawodników z wynikiem 7 punktów. Punktacja pomocnicza zdecydowała jednak o ostatecznych wynikach turnieju. Złoty medal i tytuł mistrza Polski zdobył Radosław Wojtaszek. Drugie miejsce i srebrny medal wygrał Grzegorz Gajewski, a trzecie miejsce i brązowy medal – Jan-Krzysztof Duda.    

Nagrody w wysokości 20 tys. zł za pierwsze miejsce, 13 tys. zł – za drugie miejsce i 9 tys. zł – za trzecie miejsce, a także medale i puchary wręczyli Andrzej Kraśnicki, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Dariusz Grajda, reprezentant samorządu województwa mazowieckiego, członek zarządu spółki „Koleje Mazowieckie” oraz Małgorzata Nowożeniuk, specjalista w Zespole Eventów i Akcji Specjalnych LOTTO. Dodatkowo Henryk Orfinger, prezes zarządu Laboratorium Kosmetyczne dr. Irena Eris przekazał upominki dla pierwszych dziesięciu zawodników.

– Cieszę się, ze Warszawa gości najlepszych szachistów grających na najwyższym poziomie i mam nadzieję, że podczas rozgrywek miło spędzili państwo czas w naszym mieście – powiedział Janusz Samel, dyrektor biura sportu i rekreacji m. st. Warszawy. – W Warszawie szachy są popularyzowane w ramach programu „Wars i Sawa grają w szachy”, będziemy mieć zatem coraz więcej młodych adeptów królewskiej gry – dodał.

Podczas uroczystego zakończenia zawodnicy otrzymali też nagrody za rozegranie najpiękniejszych partii – weekendowe pobyty w SPA. Wręczyli je Katarzyna Szymkiewicz, dyrektor ds. PR hoteli dr Irena Eris oraz sędziowie międzynarodowi Agnieszka Brustman i Marek Prus. W turnieju Budimex Mistrzostwa Polski wyróżniono wygraną Anny Iwanow z Iwetą Rajlich, a w turnieju LOTTO Mistrzostwa Polski – zwycięstwo Radosława Wojtaszka w pojedynku z Michałem Krasenkowem.

Anna Iwanow otrzymała nagrodę za wygranie partii w romantycznym stylu – dzięki poświęceniu figury zyskała możliwość przeprowadzenia ciekawej kombinacji – opisywał Włodzimierz Schmidt, wiceprezes Polskiego Związku Szachowego ds. sportowych. – Radosław Wojtaszek został wyróżniony za niezwykłą technikę gry oraz efektowne wygranie końcówki – dodał.    

Zawodnicy walczyli również o możliwość reprezentowania Polski na Olimpiadzie Szachowej, która odbędzie się w sierpniu tego roku w Norwegii – w skład drużyny olimpijskiej zostanie powołanych po dwóch najlepszych zawodników obu turniejów mistrzostw. W drużynie znajdzie się także dwóch zawodników o najwyższych rankingach oraz jeden zawodnik, który zostanie wybrany ze względu na szczególne osiągnięcia sportowe. Poza tym pierwsze trzy zawodniczki – Monika Soćko, Jolanta Zawadzka i Klaudia Kulon – będą mogły pojechać na Mistrzostwa Europy Kobiet, które będą rozgrywane w lipcu w Bułgarii.

Na zakończenie uroczystości głos w imieniu zawodników zabrał arcymistrz Mateusz Bartel.

– Tegoroczny turniej był niezwykle udany, hotel Novotel okazał się bardzo gościnny, a sala gry jak i strefa analiz na 31. piętrze zgromadziła wielu szachowych fanów i kibiców. – opowiadał Mateusz Bartel. – Chciałbym podziękować partnerom wydarzenia, za to że jesteście z nami i wspieracie szachy, szczególnie firmie Budimex i LOTTO – bez was nie byłoby tych mistrzostw. W tym roku daliśmy z siebie wszystko, a za rok obiecujemy, że zagramy jeszcze lepiej – zapowiedział Mateusz Bartel.

   

Źródło: http://mp2014.pzszach.pl/komunikaty-prasowe